Dokładne badanie stanu technicznego samochodu wymaga dokonania szeregu czynności sprawdzających działanie wszystkich układów i mechanizmów. Zadanie to warto powierzyć specjaliście posiadającemu doświadczenie i dysponującemu specjalnym oprogramowaniem komputerowym. Badanie techniczne pojazdu jest niezbędne w przypadku transakcji kupna-sprzedaży oraz w celu wyceny szkód powypadkowych. Takimi działaniami zajmuje się rzeczoznawca samochodowy.
Uprawnienia rzeczoznawcy samochodowego
Podstawą do uprawiania tego zawodu jest odpowiedni certyfikat i wpis na krajową listę rzeczoznawców samochodowych. Certyfikowany rzeczoznawca samochodowy ma uprawnienia do wydawania opinii na użytek warsztatów naprawy pojazdów, towarzystw ubezpieczeniowych, sądów.
Z jego usług korzystają również osoby prywatne sprowadzające auto z zagranicy albo gdy kupują je na rynku wtórnym. Opinia rzeczoznawcy jest wiążąca przy wycenie wartości pojazdu oraz określaniu kosztów napraw pokolizyjnych w sprawach odszkodowawczych.
Zakres działania
Przy sprowadzeniu auta z zagranicy warto się upewnić, czy nie ma w nim jakichś ukrytych usterek powstałych na skutek wcześniejszych zdarzeń drogowych. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc uprawnionego rzeczoznawcy samochodowego w celu weryfikacji aktualnego stanu technicznego pojazdu. W razie wątpliwości odnośnie do jakości naprawy wykonanej w warsztacie, oceni wykonanie usługi lub wskaże co jeszcze wymaga poprawy.
Zarówno sprzedający jak też nabywca używanego auta może liczyć na pomoc uprawnionego rzeczoznawcy samochodowego w kwestii ustalenia realnej ceny rynkowej przedmiotu transakcji. Rzeczoznawca samochodowy bierze pod uwagę wszystkie kryteria – markę, wiek, przebieg, okres eksploatacji, sprawne działanie oraz inne uwarunkowania dotyczące popytu na określone modele na rynku motoryzacyjnym.
Jeśli właściciel auta uszkodzonego w wypadku drogowym otrzymał z towarzystwa ubezpieczeniowego niekorzystną wycenę kosztów naprawy szkody, niezależny rzeczoznawca samochodowy sporządza ekspercki kosztorys, który jest podstawą do złożenia odwołania w firmie asekuracyjnej, a nawet w sądzie.